Monopol VZP končí. Cizinci se mohou pojistit i jinde

Cizinci s dlouhodobým pobytem budou moci nově uzavřít cestovní pojištění u kterékoliv pojišťovny (s oprávněním poskytovat toto pojištění v ČR). Poslanecká sněmovna 12. července 2023 totiž schválila senátní návrh novely zákona o pobytu cizinců na území České republiky.

 

Pět let měla na cestovní zdravotní pojištění monopol Pojišťovna VZP – dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vznikne registr zdravotního pojištění cizinců a zvýší se limit plnění

 

Senátní návrh počítá také se zavedením registru zdravotního pojištění cizinců, který by spravovala Česká kancelář pojistitelů. Tento registr bude zahrnovat údaje o sjednaném pojištění cizinců, které budou poskytovány Ministerstvu vnitra, PČR a poskytovatelům zdravotních služeb.

Novely umožní cizincům vypovědět smlouvu s Pojišťovnou VZP do tří měsíců a pojistit se u pojišťovny podle vlastního uvážení. Pojišťovny budou muset obnovit cestovní zdravotní pojištění pojištěnci, kteří o to projeví zájem. Má to zabránit situacím, že by nemocný cizinec zůstal na českém území nepojištěn.

 

Poslanecká sněmovna v senátní novele také zvýšila limit plnění zdravotního pojištění pro cizince s dlouhodobým pobytem v ČR, a to na 400 000 eur (9,6 milionu korun). 


Česká asociace pojišťoven výsledek hlasování ve Sněmovně uvítala. Ředitel Jan Matoušek k tomu pro ČTK řekl: "Věříme, že díky zrušení monopolu Pojišťovny VZP se narovnají podmínky trhu v pojištění cizinců a klienti opět dostanou na výběr a tím i kvalitnější službu. Zároveň novela významně posílí transparentnost a zvýší minimální limity plnění. Návrat k respektování evropského práva, se kterým byl monopol v kolizi, je dobrá zpráva pro všechny zúčastněné."